Güncel

Ankara DSMP’den 8 Mart eylemi

Halk Cephesi, BDSP ve İşçi Kadın Meclisi’nin bileşeni olduğu Devrimci 8 Mart Platformu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü için bugün (10 Mart) bir eylem gerçekleştirdi. Saat 13.30’da Kolej Meydanı’nda toplanan platform bileşenleri, Sakarya Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Platformun ortak pankartı arkasında “Anneyiz, emekçiyiz, kadınız! Emperyalizme, faşizme karşı direnerek kazanacağız” pankartıyla Halk Cepheli Kadınlar, “Sömürüye, eşitsizliğe, gericiliğe, şiddete karşı örgütlü mücadeleye” pankartıyla BDSP, “Günleri ve mevsimleri düşlerimize göre yeniden yaratacağız” şiarıyla da İşçi Kadın Meclisi eylemde yerlerini aldılar.

Kahrolsun ücretli kölelik sistemi”, “Eşit işe eşit ücret” , “Cinsel, sınıfsal, ulusal sömürüye son” vb. sloganlar atan platform bileşenleri adına Sakarya Meydanı’nda ortak bir basın açıklaması yapıldı.

Yapılan açıklamada 8 Mart’ın tarihçesi anlatılarak,cinsel kimliklerinden kaynaklı baskıya uğrayan kadınlara, iki kez daha fazla sömürüye uğrayan işçi kadınlara, kadınların iş yerlerinde ağır çalışma koşullarına, ev içi emeğin görünür kılınmasına, Kürt kadınlarının ulusal kimliklerinden dolayı daha fazla ezildiğine değinildi.

Ortak basın açıklamasından sonra TAYAD adına bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmacının ardından Mamak İşçi Kültür Evi Müzik Topluluğu tarafından gerçekleştirilen müzik dinletisi ve çekilen halayların ardından eylem sona erdi.

Ankara YDK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu