Güncel

Ameliyat olan tutsak Didar Gül’e refakatçi izni yok

didar_gulETHA’nın haberine göre İstanbul Bakırköy Kadın Hapishanesi’nde bulunan ESP Ankara İl Eşbaşkanı Didar Gül, rahatsızlanarak Bakırköy Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. İnce bağırsak delinmesi sorunu nedeniyle acil olarak ameliyat edilen Didar Gül’e refakat etmek için başvuruda bulunan ailesine izin verilmedi.

Gül’ün ailesi ancak özel izinle 45 dakikalık görüş yapabildi.

Sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilen Gül’ün 12 ay hapis cezası bulunuyor. Yaklaşık bir aydır hapishanede olan Gül, denetimli serbestlik kararının uygulanmaması nedeniyle ameliyatlı bir şekilde cezasını tamamlayacak.

‘CEZA İNFAZLARINDA AYRIMCILIK VAR’
ETHA’ya bilgi veren Didar Gül’ün avukatı Gülhan Kaya, sağlık durumunun şimdilik iyi olduğunu söyledi. Bağırsaklarının dışarıda olması nedeniyle sıkıntısının olduğunu belirten Kaya, bu durumda olan bir hasta için denetimlik serbestlik kararının verilmesi gerektiğine dikkat çekti. Kaya, “2 yıl ve daha az süreli hapis cezalarında birçok kişinin kapalı hapishaneye gönderilmiyorken, söz konusu örgüt propagandası oldu mu 12 aylık hapis cezasının infazı kapalı hapishanelerde uygulanıyor” dedi.

‘AMELİYATLI ŞEKİLDE TÜM İŞLERİNİ KENDİ YAPIYOR’
OHAL nedeniyle Gül’ün ailesi ve avukatlarıyla haftada sadece bir kere görüş yapabildiğini söyleyen Kaya, “Didar odada tek başına kalıyor. Bütün işlerini kendisi yapmak zorunda. Kapıda askerler bekliyor. Bu büyük bir sıkıntı aynı zamanda. Bu haliyle de koğuşa gönderilmesi de başka bir risk teşkil ediyor. Bağırsakları dışarıda olduğu için hijyen ortamın sağlanması gerekiyor. Ancak 20 kişilik koğuşlarda böyle bir hijyen sağlamak mümkün görünmüyor. Sürekli bir bakım altında olması lazım. Ve bunun için bir an önce denetimli serbestlik kararının verilmesi gerekiyor” diye konuştu.

Didar Gül’ün sağlık durumu şimdilik iyi ancak, ne zaman hapishaneye gönderileceği ise bilinmiyor.

(Kaynak: ETHA)

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu