Güncel

Amed’de kayıp yakınlarıyla birlikte “Anneler Günü”

amed_kayipİHD Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” sloganıyla düzenlediği oturma eyleminin 222.’sini Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde gerçekleştirdi. Kayıp yakınlarının yanı sıra HDK, KESK, Barış Anneleri ve Yeni Demokrat Kadın da katılım sağladı. Eylem sırasında kayıpların fotoğraflarının bulunduğu “Onlar bir gece ansızın evlerinden alındılar. Bir daha geri dönmediler” pankartı açıldı. Anneler Günü dolayısıyla bir konuşma yapan Barış Anneleri İnisiyatifi üyesi Dilşad Özgen, “Yarın Anneler Günü, anneler artık çocuklarını kucaklamak istiyor. Anneler, bugün çok üzgün. Yürekleri yanıyor. Tüm anneler adına bir kez daha, kayıpların bulunması ve sorumluların ortaya çıkarılması çağrısında bulunuyoruz. Kayıplarımızı bulun ve kemiklerimizi bize verin” dedi.

Müzakere sürecini desteklediklerini açıklayan Özgen, “Baharda nasıl yağmur yağıyorsa annelerin de gözyaşları öyle yağıyor. Ama buna rağmen anneler güzel bir şey istiyor. Bunca acıya rağmen, güzel bir şeyin beklentisi içersindeyiz. Önderliğimizin arkasındayız” dedi.

amed kayıpÖzgen’in ardından İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Abdusselam İnceören, 25 0cak 2000 tarihinde Diyarbakır’da sivil giyimli üç kişi tarafından kaçırılan ve kendisinden bir daha haber alınmayan Namık Değer‘in hikayesini anlattı.

Eylem, kayıp Namık Değer’in anısına yapılan 5 dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu.

(Amed’ten Bir YDK’lı)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu