Güncel

ALARA’YA SES OL | “Alara için adalet sağlanana kadar sürecin takipçisi olacağız”

Üniversite Kadın Meclisleri, Ankara’da bir okul gezisi sırasında öğretim görevlisi Hasan Atilla Güngör’ün odasında baygın halde bulunmasının ardından günlerdir yoğun bakımda olan Alara Karademir’in şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmesine ilişkin İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Ellerinde Alara’nın fotoğraflarını ve kırmızı karanfiller taşıyan üniversiteli kadınlar, “Başka Alaralar olmayacak“, “Üniversiteli kadınlar yalnız değildir”, “Alara için susmayacağız” sloganları attı.

Yeni Demokrat Kadınlar’ın da katıldığı eylemde Üniversite Kadın Meclisleri adına Beyza Aksoy basın açıklamasını okudu. Aksoy, “Şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden arkadaşımız Alara için bir aradayız. Alara, gezi için gittiği Ankara’da aynı geziye katılan hocasının odasında baygın halde bulundu. 5 gün yoğun bakımda kalan Alara’nın dün akşam saatlerinde yaşamını yitirdiği haberini aldık” ifadelerini kullandı.

 

“Alara’nın ölümünden kim sorumlu?”

Alara’nın intihar ettiğinin iddia edildiğine dikkat çeken Aksoy, bunun bir şüpheli ölüm olduğunu söyledi. Alara’nın ölümünün biran önce aydınlatılması gerektiğine vurgu yapan Aksoy gerçeklerin de biran önce açığa çıkarılmasını istedi. “Alara’nın ölümünden kim sorumlu? Bu olaya dair sorular ve bu sorular cevaplanmalı?” diyen Aksoy, kadınlar her gün öldürülürken gerçeklerin üstününün örtülmesine izin vermeyeceklerini ifade etti.

Tüm şüphelerin Alara’nın o odada neler yaşadığını bilinmez kılındığını ifade eden Aksoy, “Arkadaşımız hayatını nasıl kaybetti? Biz bunun peşindeyiz, gerçeğin açığa çıkarılması için mücadele etmeye devam edeceğiz. Her eksilişimizde sesimizi daha da yükselteceğiz. Durmayacağız!” ifadelerini kullandı.

 

“Alara, kadınların yaşadıkları karşısında sessiz kalmadı, biz de kalmayacağız”

Üniversitelerde, hayatın her alanında kadınlara yönelik her türlü düşmanca adımın karşısında bir arada olup, mücadeleyi yükselteceklerini belirten Aksoy, “Alara kadınlar için mücadele ediyordu. Daha bir kaç gün önce sosyal medyada kadınların uğradığı mobbinge karşı, şiddete maruz kalan kadınlar Gülay için, Diren için paylaşımda bulunmuştu. Alara, kadınların yaşadıkları karşısında sessiz kalmadı, biz de kalmayacağız. Adalet mücadelesinde Alara’nın ailesinin ve arkadaşlarının yanında olacağız. O odada neler yaşandığı açığa çıkana, Alara için adalet sağlanana kadar takipçisi olacağız!” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Kadınlar açıklamanın ardından ellerindeki karanfilleri ve Alara’nın resimlerini üniversitenin kapısına bırakırken, yoldan geçen kadınlar da alkışları ile eyleme destek verdi.

 

{gallery}alara karademir icin eylem{/gallery}

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu