Güncel

Şakran’da kadın tutsaklara işkence

sakran_iskenceŞakran Kadın Kapalı Hapishane’de 10 kadın tutsağın darp edildiği öğrenildi. Sohbet haklarının engellenmesine ve görüşçülerine GBT uygulaması yapılmasına karşı havalandırma ve revirde oturma eylemi yapan tutsaklar gardiyanların saldırısına uğradı.

Çağdaş Hukukçular Derneği Cezaevi Komisyonu avukatları işkenceye uğrayan kadın tutsaklar hakkında şu bilgileri verdi:

“Sevda Kurban, Fatma Alan, Filiz Gencer, Sevgi Saymaz, Gamze Eroğlu başta olmak üzere havalandırmadaki tüm tutsaklar saldırıda çeşitli yerlerinden yaralanmıştır. Yere yatılırmış ve tekmelenmişlerdir. Saldırıya 40 kadar gardiyan katılmıştır. Amaç koğuşa almak değil işkence yapmaktır.”

Tutsak Sevda Kurban ile yaptıkları görüşmede vücudunda işkence izlerinin tespit edildiğini belirten avukatlar, Sevda’nın vücudunun birçok bölgesinde morluk ve şişkinlik olduğunu, yaralanan kadınlardan Sevgi ve Sevda’nın revire çıkarıldığını ancak diğerlerinin çıkarılmadığını kaydetti. Ayrıca gardiyanların, revire gitmek isteyen Sevda’yı Cezaevi 2. Müdür Mehmet Davarcıoğlu’nun talimatıyla saçından sürükleyerek koğuşa götürdüklerini aktardı.

“Saldırıya katılan memurlar açığa alınmalıdır”

Avukatlar, tutsaklara işkence eden memurların açığa alınması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:
“Bu bir işkencedir. Yapılan işkenceler kabul edilemez. İki gün önce bu hapishaneden birçok gardiyan cemaatçi olduğu iddiasıyla gözaltına alınmıştır. Asıl olarak tutsaklara karşı işlenen suçlar etkin olarak soruşturulmalıdır. İşkence yapan memurlar açığa alınmalı ve görevinden uzaklaştırılmalıdır. Bir an önce hapishanelerdeki sohbet hakkı tam olarak uygulanmalı, kitap ve dergi yasaklarına son verilmelidir.”

“Saldırı emrini veren müdür görevden uzaklaştırılmalı”

ÇHD’li avukatlar ayrıca “Görüşçüler hakkında GBT yapılarak ve de sadece emniyetin yorumu nedeni ile görüşçülüğe kabul etmeme” uygulamasına son verilmesi gerektiğini vurgulayarak, “tutsaklara saldırı emrini veren 2. Müdür Mehmet Davarcıoğlu hakkında derhal soruşturma yapılmalı ve görevden uzaklaştırılmalıdır. Aksi halde bu hapishanede başka işkence vakalarının önüne geçilmeli mümkün olmayacaktır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu