Güncel

“Şakran Konukevi”nde tacizli yeni yıl!

H. Merkezi: Kadın tutsaklara yönelik cinsel saldırıları ile gündeme gelen Şakran Kadın Hapishanesi yeni yıla kadın tutsaklara yönelik “çıplak arama”  ve darp saldırıları ile giriyor.

Kadın tutsaklara ve görüşmecilerine yönelik çıplak arama dayatmaları ile sık sık gündeme gelen Şakran Kadın Hapishanesi’nde Kasım ayı içerisinde kadın tutsaklar arama adı altında çıplak aramaya tabi tutulmuş ve bu uygulamaya karşı çıkan Meryem Söylemez ve Şirin Paksoy adlı kadın tutsaklar saldırıya uğrayarak darp edilmişlerdi.

 

Saldırılar sürüyor

Tutsaklara yönelik bu saldırganlık 2014’ün son günlerinde de sürdü. Kendisine konu ile ilgili bir bilgi ulaşan HDP Amed Milletvekili Nursel Aydoğan’ın yaptığı açıklamaya göre 24 Aralık günü kadın tutsakların çıplak aramaya tabi tutuldu. Bu duruma itiraz edenlere fiziksel şiddet uygulanırken bu saldırıya maruz kalan Fethiye Çakmak adlı kadın tutsağın parmaklarının kırıldı ve alçıya alındı.

Çakmak’a darp edildiğine dair rapor verilmezken, yine Sevcan Atak adlı kadın tutsağın da darp edildi, maruz kaldığı şiddet sonucunda gözlüğünün kırıldı ve Behiye Akbalık adlı kadın tutsağın ise yere düşürülüp darp edildi.

 

Konukevine dikkat!

Konu ile ilgili yaptığı açıklamada tutsakların keyfi birçok uygulamaya maruz bırakıldığını söyleyen Aydoğan; AKP’li Cemil Çiçek‘in bir hapishane ziyareti sırasında kendisine yöneltilen bir soruya karşılık olarak, “Cezaevi sözü içime dokunuyor. Buralar konukevi” dediğini hatırlatarak, “Yeni yapılan cezaevlerinden bazılarının fiziki yapısı belki bir konuk evini andırabilir. Ancak cezaevleri denildiğinde, burada önemli olan durum, yetkililerin tutsaklara yaklaşımıdır” dedi.

 

“Gelişmeleri yakından takip edeceğiz”

Şakran Hapishanesi idaresini bu baskılara son vermeye çağıran Aydoğan; “Başta İzmir Şakran Cezaevi olmak üzere, cezaevlerinde kalmakta olan tutuklu/hükümlü tutsakların karşılaştığı insanlık dışı uygulamaları yakından takip edeceğimizi, sorunları dile getirip çözüme kavuşturmak adına Halkların Demokratik Partisi olarak tüm demokratik platformları kullanıp mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna bir kez daha duyuruyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu