Güncel

90 yıllık cumhuriyette kadın halleri

kadin_erkekDünya Ekonomik Forumu’nun (DEF) yayımladığı 2013 cinsiyet ayrımcılığı raporuna göre, Türkiye 135 ülke arasında sondan 15’inci sırada yer alıyor. Kadın erkek eşitliğinde alt sıralarda bulunan Türkiye, 2006’da rapor ilk yayınlandığında 105’inci sıradaydı.

İZLANDA, FİNLANDİYA VE NORVEÇ İLK ÜÇTE

Kadınların siyasal, ekonomik ve sosyal konumuna dair 136 ülkeye ilişkin veriler içeren raporda, kadın-erkek eşitliği bakımından İzlanda, Finlandiya ve Norveç ilk üç sırada yer alıyor.

TÜRKİYE 120. SIRADA

Siyasal katılım, ekonomik eşitlik, eğitim ve sağlık hakkı gibi farklı alanlarda kadının yerinin ele alındığı raporda Filipinler ve Nikaragua da ilk sıralarda yer alırken, Türkiye son 15’te (120. sıra) yer bulabildi.

Sırasıyla İzlanda, Finlandiya, Norveç, İsveç, Filipinler, İrlanda, Yeni Zelanda, Danimarka, İsviçre ve Nikaragua ilk 10’da bulunuyor. Bununla birlikte, İngiltere 18, ABD 23, Fransa 45, Rusya 61, Brezilya 62, Kırgız Cumhuriyeti 63, Tanzanya 66 ve Senegal 67. sırada yer alıyor.

Türkiye ise 137 ülke arasında 120. sırada bulunuyor. Hemen üstünde Ürdün, Etiyopya, Fiji ve Kuveyt var.

EN FAZLA EŞİTSİZLİK ORTADOĞU VE KUZEY AFRİKA’DA

Raporda Kadın-erkek eşitsizliğinin en fazla görüldüğü alanlar olan Kuzey Afrika ve Ortadoğu olmasına rağmen ilginç noktalar da göze çarpıyor. Örneğin Körfez ülkeleri kadınların eğitimine büyük yatırım yapıyor. Suudi Arabistan’da üniversite mezunu kadın sayısı erkeklerin sayısından daha fazla. Çad ve Fildişi Sahilleri en alt sıralarda yer alıyor.

Fakat Afrika’nın güneyinde durum daha farklı. Kadınların ekonomik ve siyasal yaşama katılımındaki gelişme sayesinde bu bölge ülkelerinin bazıları sıralamada ilk 30’a girmeyi başardı. Lesotho 16., Güney Afrika Cumhuriyeti 17., Mozambik ise 26. sırada yer alıyor.

TÜRKİYE HEP ALT SIRALARDA

Geçen yıl 135 ülke arasında 124. sırada yer alan Türkiye, raporun ilk yayımlandığı yıl olan 2006’da 115 ülke arasında 105. sıradaydı.

2013 raporundan Türkiye’ye dair bazı çarpıcı veriler ise şöyle:

Kadınlar arasında işsizlik oranı %11 (erkeklerde 9)

Kadınlar arasında yarım gün çalışma oranı %24 (erkeklerde 9)

Tarım dışı istihdamda kadın işgücü oranı %23

Banka hesabı olan kadınların oranı %33 (erkeklerde 82)

İşletmelerde liderlik konumuna yükselebilen kadın oranı %4

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu