Güncel

9 kez koruma kararı aldıran Çilem “Azrail evde canımı alacak gibi bekliyordu”

Adana: Özsavunma yaptığı için yargılanan Çilem Doğan, duruşmada defalarca korunmak için başvuru yaptığını, ama buna rağmen şiddetin sürdüğünü ve son çare olarak da kendisini öldüreceğini anladığında onu öldürdüğünü söyledi. Duruşmaya ara verilirken polis JİNHA, ETHA ve Özgür Gelecek muhabirlerine baskı uyguladı.

Adana 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Çilem Doğan’ın bugünkü duruşmasında Çilem eşinden sürekli şiddet gördüğünü, ölmekten korktuğunu vurgulayarak, eşinin akrabalarıyla birlikte çek senet çetesi kurduğunu ve bu durumu polise ihbar ettiğini ancak, polislerin kendisini kullanarak, eşinin tüm hareketlerinin kendilerine bildirilmesini istediğini söyledi. Çilem, Başkan ve Adem isimli polislerin de sürekli olarak eşi ile görüştüğünü ve kuryelik yaptığını söyledi. Bu durumu da bildirmesine rağmen polislerin bir şey yapmadığını söyleyen Çilem, eşinden ayrılmak istediğinde ise kardeşi ve annesiyle tehdit edildiğini, bu nedenle boşanamadığını ifade etti.

 

“Azrail evde canımı alacak gibi bekliyordu”

Eşinden sürekli şiddet gördüğünü ve bu yüzden 9 kez resmi makamlara başvurduğunu ve can güvenliği olmadığını beyan ettiğini söyleyen Çilem “Azrail evde canımı alacak gibi bekliyordu. Olaydan bir gün önce bir numara aradı. Adamın şirket hattını aramış. Nerdesin dedim. Bekle geliyorum dedi. Beni öldürmesini bekledim. Sabah saat 8’de kapım kırılırcasına çalıyordu. Hasan çalıyordu. Öleceğimi bilmeme rağmen açtım. Bana, ‘götür bu çocuğu odaya’ dedi. Bu adam kesin polislerle konuştuğumu öğrendi, dedim. Öldürecek beni. Yatak odasına geçtim. Silahını yastığının altına koydu. Çamaşırlarını astım. Niyetim zaman kazanmaktı. Yatak odasını kilitledim. Bana, ‘hazırlan gidiyoruz. 3 kadın bir de sen’ dedi. Saçımdan sürükledi, tekmeledi. Silah düştü patladı mı bile anlamadım. Çocuğumu aldım çıktım. Tekrar üstüme geldi bir boğuşma yaşadık. O sırada kaç defa ateş açtığımı hatırlamıyorum. Yaşam mücadelesi veriyordum. Ben vurunca yatağın yanına düştü” diyerek olay günü yaşananları anlattı.

 

Avukatlar “Çilem’in yaşadığı şiddetin biz de tanığıyız”

Daha sonra çocuğunu alıp evden kaçtığını söyleyen Çilem’in avukatı İsa Ayanoğlu2013’en beri Çilem Doğan’ın avukatıyım. 9 ayrı koruma kararı aldırdım ama Hasan Karabulut tüm koruma kararlarını ihlal etti. Boşanma davası açıldı ama onu da geri çektirdi. Çilem’in yasadığı şiddet olaylarına ben de şahidim” dedi. Çilem’in diğer avukatı Fatoş Hacıvelioğlu Çilem’in ölmekten son anda kurtulmuş bir kadın olduğunu söyledi ve “Hasan Karabulut hakkında UYAP tarafından kayıtlı 19 adet dava açılmıştır” dedi.

Çilem’in annesi Emine Doğan “Kızım yıllardır eşinden şiddet görüyordu. Şiddet gördüğünde defalarca karakollara başvurduğunda kızım korunmadı. Kızım kendini korumak için böyle bir şeye kalkıştı” derken Çilem’in komşusu ise, “Yaklaşık bir yıldır aynı binadaydık. Sürekli şiddete maruz kalıyorduk. En son silahın dipçiğiyle darp edildi. Hastaneye biz götürdük. Şikayetçi de oldu ama sonuç alınamadı” dedi.

 

“Cinayet çok önceden planlıydı” iddiası!

Maktul Hasan Karabulut’un tanıkları ise cinayetin çok önceden planlı olduğunu ileri sürdü. Tanıklardan ilki Çilem’in babasının kendisine gelerek “Hasan Karabulut’a yakında kötülük yapacağız. Onunla çok dolaşma” dediğini söylerken bir diğer tanık ise Çilem’in babasının Hasan Karabulut’un babası ile kendi yanında konuştuğunu iddia ederek Çilem’in babasının “120 bin lira paramı getirsin, yoksa Hasan’ı kızım aracılığı ile harcarım” dediğini ileri sürdü. Hasan Karabulut’un babası da oğlunun para yüzünden öldürüldüğünü iddia etti.

Çilem oğlumu rahat bırakmadı. Oğluma yönelik fuhuş iddiasını kabul etmiyorum” diyen baba Karabulut, oğlu hakkındaki uyuşturucu, çek-senet ve diğer suçlamaları kabul etti. Duruşmada aileler de birbirinden şikayetçi oldu. İfadelerin ardından mahkeme heyeti duruşmaya ara verdi.

 

Muhabirlere “size dava açarız” tehdidi

Duruşma salonunun küçük olmasından kaynaklı içeriye çok az sayıda kişinin girdiği davayı takip eden kadınların çoğunun salona giremediği adliyede polis hem kadınları hem de basını sık sık rahatsız etti. Bir grup polis duruşmayı takip eden JİNHA, ETHA ve Özgür Gelecek muhabirlerini taciz etti. Muhabirlerin tepki göstermesine karşılık polis “İşimizi öğretmeyin, hakkınızda dava açarım” şeklinde tehditte bulundu.

Duruşma 8 Nisan’a ertelendi

Çilem Doğan’ın bugün görülen duruşmasında mahkeme heyeti Doğan’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi; duruşma 8 Nisan’a ertelendi.


Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu