Güncel

8 Mart’a giderken bir işçi hamile olduğu için işten çıkarıldı

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ne bir hafta kala Davos’ta “kadınlar zirvesi” düzenleyip, TÜSİAD’dan “adam” kelimesini çıkararak duyar kasan patronlar; Mersin’de bir işçiyi hamile olduğu gerekçesiyle işten çıkardılar. Anlaşılan Davos’ta “zirvesi” yapılan kadınlar, bu kadınlar değil, “adam” sözcüğüne duyar kasanların duyarlılığı fabrika sınırlarında sona eriyor!

Mersin Serbest Bölge’de bulunan UFS Tekstil’de bir kadın işçi hamile olduğu için işten atıldı. İşçiyi hamile olduğundan dolayı işten atmanın suç olduğunu bilen UFS patronu gerekçe olarak kadın işçinin sağlık sorunları nedeniyle rapor almasını gösterdi.

İşçi ise hukuk mücadelesine başladı.

 

Dev Tekstil’den açıklama

Konu ile ilgili bir açıklama yapan DEV TEKSTİL Kadın Komisyonu “DEV TEKSTİL Kadın komisyonu olarak, kadın işçilerin maruz kaldığı bu gibi sorunların takipçisi olacağımızı, gerekli desteği vereceğimizi belirtiyoruz. UFS Tekstil firma yönetimini de bünyesinde çalışan kadın işçiler başta olmak üzere tüm işçilerin haklarına saygı duymaya davet ediyor, yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyoruz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu