Güncel

8 Mart çalışmalarımız sürüyor

Yeni Demokrat Kadınlar olarak çalışmalarımıza yaptığımız toplantıların ardından İstanbul, Ankara ve İzmir’de devam ediyoruz.

İstanbul

Yüz yüze bir araya geldiğimiz kadınlarla İstanbul’da nasıl bir çalışma yürütelim tartışmalarımızın ardından kollarımızı sıvadık, çalışmaya başladık.

Çıkardığımız stickerleri yaygın bir şekilde asarken diğer tarafından esas olarak yaz aylarında “Pandemiyi Bir De Bana Sor” şiarıyla yürüttüğümüz kampanya sırasında bir araya geldiğimiz kadınlarla Koronavirüs tedbirlerini alarak  yeniden bir araya gelme hedefi ile başladık.

Stickerlerın matbaadan çıkması ile Esenyurt’ta ev ziyaretleri ve mahallede sticker çalışması ile başladık. Ardından planlamamız dahilinde Gülsuyu’nda ev ziyaretleri ve sticker çalışması yaptık. Ev ziyaretlerinde kadınlarla kadınların görünmeyen ve devasa boyutlara ulaşan ev içi emek ve krizin faturasının kadınlara, işçilere kesilmesi üzerine tartışmalar yürüttük. Gülsuyu’ndaki çalışmanın ardından Esenyurt’ta ev ziyaretleri ve sticker çalışması ile devam ettik. Burada yine iktidarın kadın düşmanı politikaları, ev içi şiddet ve kadınların pandemi ile birlikte görünmeyen emeği üzerine tartışmalar yürütme fırsatı yakaladık.

8 Mart Kadın Platformu’nun çalışmalarının da diğer taraftan parçası olmayı sürdürüyoruz. Geçtiğimiz Çarşamba (24 Şubat) Kadıköy’de Platform bileşenleri ile 8 Mart’a yönelik çağrıyı içeren bildiri dağıtımını yaptık.

Kadın direnişlerine ziyaretler;  Migros, SML, Sinbo

Hafta içinde planlandığımız işçi direnişlerini ziyaret ettik.  Geçtiğimiz Perşembe (25 Şubat) 8 Mart çalışmalarımızın bir ayağını, süren kadın direnişlerine ayırarak dayanışma içinde olma hedefi ile 2 aya yaklaşan ve kadınların da çoğunlukta olduğu Migros işçilerini ziyaret ettik. Kadın direnişçilerle depoda yaşananlar üzerine konuştuk.

Direnişçi işçiler, depoda erkek amirler tarafından mobing, psikolojik şiddet vb. bir çok saldırıya maruz kaldıklarını aktardı. Aynı zaman daha önce ücretsiz izne karşı direnişte iken 2 gün önce (24 Şubat) Kod-29’tan işten çıkarıldıklarını ancak direnişte kararlı olduklarını dile getirdi. Uzun ve verimli bir sohbetin ardından halaylarımızı çektikten sonra sloganlarla direniş alanından ayrıldık.

Dün ise (26 Şubat) SML etiket ile Sinbo işçilerini ziyaret ettik. Her iki direnişte kadınların çalışma alanlarında daha fazla sömürüye, baskıya maruz kalması, kadın emeğinin ucuz iş gücü olarak kullanılması ve işten ilk çıkarılanların kadınlar olması üzerine sohbet ettik. Karşılıklı deneyim paylaşımı ve dayanışma içinde olmanın önemi ile direniş çadırlarından ayrıldık.

İzmir

8 Mart çalışmalarımız sürüyor. Gaziemir, Konak, Çankaya gibi bir çok yerde sticker çalışması ile Kadınları alanlara çağırdık.

İzmir’de de İzmir Kadın Platformu ile hazırlıklarımız sürüyor. Eylemde taşıyacağımız pankartı bir araya gelerek hazırladık.

Ankara

Batıkent Merkez ve Uygarkent bölgelerinde sticker çalışmamızı gerçekleştirerek Batıkentli kadınlara 8 Mart çağrısı yaptık.

Ankara Kadın Platformu ile Ankara’da yapacağımız eylem için “”Ayrımcılığa, Yoksulluğa, Erkek ve Devlet Şiddetine Karşı Özgürlüğümüz İçin İSYANDAYIZ!” şiarlı çağrı çalışmalarımız sürüyor.

24 Şubat günü 8 Mart Basın Toplantımızı gerçekleştirerek kadınları Ankara’da alanlara çağırdık.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bunu da Kontrol Et
Kapalı
Başa dön tuşu