Güncel

3 kadın gerilla sonsuzluğa uğurlandı!

H. Merkezi: Dersim’in Pülümür Vadisi’nde PKK gerillaları ile ’38 Dersim katliamında katledilenlerin kemiklerinin bulunduğu şehitliğe yapılan saldırıda şehit düşen 3 kadın gerilla, son yolculuklarına uğurlandı.

Törene Kobanê’de şehit düşen MLKP savaşçısı Sibel Bulut’un annesi, Eylül ayında şehit düşen HPG Dersim Bölge Komutanı Baran Dersim’in ailesinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Elazığ Adli Tıp Morgu’ndan alınan 3 kadın gerillanın cenazeleri, kadınların omuzlarında taşındı. YJA Star gerillası Gülistan Önen ise Mêrdîn’e uğurlandı. Gerillalar Heval Yeşilgöz ve Ebru Öz Dersim’de toprağa verildi.

Dersim Cemevi’nde yapılan törende Heval Yeşilgöz’ün annesi, cemevi morgundan kadınların omuzlarında çıkarılan kızının tabutunu alkışlarla karşıladı; “Kızımın bedenini yok edebilirler ama mücadelesini asla” dedi.

Kızına gerillaya katılmaması için çok engel olmaya çalıştığını söyleyen anne, “Affet beni kızım” diyerek, özür diledi.

Saygı duruşunun ardından kadın gerillaların tabutları yine kadınlar tarafından omuzlara alındı. Gerilla Heval Yeşilgöz Akpazar’a, Ebru Öz ise Ovacık’ta defnedilmek üzere alkış ve zılgıtlarla uğurlandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu