Güncel

3. Homofobi Bifobi Transfobi Karşıtı Akdeniz Sempozyumu gerçekleştiriliyor

seks_isciligiMersin Atlıhan Otel’de gerçekleştirilen ve 19 Ocak’a kadar sürecek sempozyum 16 Ocak günü Seks İşçiliği Mitler Gerçekler Paneliyle başladı. Açılış kokteyli ile başlayan sempozyumda 4 gün boyunca eşcinsellerin yaşadığı zorlukların ve maruz kaldıkları ayrımcılığın yanı sıra seks işçiliği, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve korunma, yerel yönetimler ve LGBTİ hareket ilişkisi, OHAL’de kadın ve LGBTİ hareketi ele alınacak.

Her şeye rağmen direniyoruz

Film gösterimi öncesi konuşan LGBTİ 7 Renk aktivisti Gizem Derin, düzenlenen panelin önemine vurgu yaparak OHAL sürecinde olunsa da direneceklerine ve asla boyun eğmeyeceklerine vurgu yaptı. Özellikle OHAL süreciyle birlikte nefret suçlarının da arttığına ve buna zemin hazırlandığına vurgu yaptı.

Gacı Gibi Filmi ile LGBTİ örgütlenmesi

Seks İşçiliği Mitler-Gerçekler paneli üzerine sunum yapan Kırmızı Şemsiye Derneği Başkanı Kemal Ördek, eşcinsellere yönelik sistematik saldırıların 2000’li yılların başından buyana oldukça arttığını ve medyanın seks işçilerine yönelik dilinin bu noktada çok önemli olduğunu vurguladı. Medyanın diline de eleştiri getiren Ördek, medyanın trans kadın seks işçilerine yönelik haberlerinin altını çizerek nefretin üretildiğine dikkat çekti.

Sempozyum 1. gününde yönetmenliğini Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi akademisyenlerinden Uzm. Serkan Çiftçi’nin yaptığı “Gacı Gibi” belgesel film gösterimiyle devam etti.

Filmde 2013 yılında nefret suçuna maruz kalarak bacağı kırılan seks işçisi Trans Kadın Deniz’in iyileşme süreci ve sonunda 2014’deki LGBTİ Onur Haftası İstiklal yürüyüşüne katılması ile birlikte Mersin LGBTİ 7 Renk Derneği’nin örgütlenmesi ve süreç içerisinde gerçekleştirdiği etkinlikler anlatılıyor.

Gösterim sonunda konuşma yapan Yönetmen Serkan Çiftçi, filmin yapım aşaması boyunca çok güzel dostlukların kurulduğunu ve aslında çok düşük bütçeyle yapılan bu gerilla tarzı belgesel film ile insanlara eşcinsellerin yaşam mücadelelerini ve örgütlü mücadelelerini anlatmaya çalıştıklarını aktardı.

Mersin YDK

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu