Güncel

25 Mart’ta birbirine ses veren kadınlar buluştu!

 

25 Mart günü Kadınlar Birlikte Güçlü Kampanya Grubu, Şişli Nazım Hikmet Kültür Sanatevi’nde bir araya gelen kadınlar, kampanyanın değerlendirmesini yaparak yollarına nasıl devam edeceklerini tartıştı.


25 Mart günü yapılan toplantıya İstanbul’dan ve Türkiye’nin çeşitli illerinden Ankara, Eskişehir, Kocaeli, Bursa, Trabzon, Amed, Mersin, Tarsus, Antalya, Bodrum, Çanakkale, Edirne ve Muğla’dan “Kadınlar Birlikte Güçlü” kampanyasına ses veren kadınlar olarak buluştu. Bireysel, bağımsız feminist kadınların yanı sıra Yeni Demokrat Kadın (YDK), SKM, Yeryüzü Kadınları, KCDP, Mor Dayanışma, Ankara Kadın Platformu, Mamak Kadın Hayır Meclisi, Bursa Kadın Platformu, Kocaeli Kadın Platformu, Bodrum Kadın Dayanışması, Antalya Kadın Dayanışması, Nilüfer Kent Konseyi Kadın Meclisi, Çanakkale Kadın Dayanışması, Maltepeli Kadınlar, Yoğurtçu Kadın Forumu’da toplantıda yerini aldı. Toplantıyı iki bölüm halinde yapan kadınlar, kampanyanın değerlendirmesiyle başladı. Kampanyanın kadınlara ve kadın hareketine güç verdiğini, OHAL koşullarında toplumsal muhalefetin ve kadınların baskılandığı böylesi dönemde sokağa çıkmayı kolaylaştıran, moral veren bir kampanya olduğundan bahsedildi. Sloganlarının gerçeğe dönüştüğünden, kadın hareketinin sözünü ortaklaştırma ve yayma konusundaki başarısını gördüklerini ifade ettiler.

 

Kadınların sokak çağrıları güvenilir!

 

Tecavüz yasasına karşı sokaklara dökülen kadınların eylem sürekliliğini devam ettirebildiğinin önemine değinildi. Kadınların sokak çağrılarının güvenilir olduğunu vurgulayan kadınlar Türkiye çapında eş zamanlı eylemlerin kampanyanın gücünü arttırdığının önemine değindi. Kampanyanın erkeklerden bağımsız çalışma yürütmesi kadınlara kendilerini iyi hissettiklerini belirttiler. Kampanyanın ülke gündeminden bağımsız olmadığını fakat referandum çalışmaları gibi yürütülmediği de ifade edilerek ülke gündeminin de etkisiyle büyüdüğü vurgulandı.  Sosyal medyanın öneminde değinen kadınlar bütün eylemliliklerini tek bir hesaptan canlı olarak yayınlamanın da önemine değindiler. Kampanyanın Cezayir toplantı salonunda yapılan ilk toplantısındaki tüm kadınların ve kadın örgütlerinin aynı enerjiyle kampanyayı yürütmediklerinin nedenlerini tartıştılar. Türkiye çapındaki eylemselliklerin il sayısın genişletilebileceğine dair tartışma yürüten kadınlar toplantının ilk bölümü sonlandırdılar. İkinci bölümde “8 Mart’a doğru Kadınlar Birlikte Güçlü Kampanyası”nın bittiğini fakat ortaya çıkan enerjinin devam ettirilmesi gerektiğini tartışan kadınlar ne yapabileceklerini ve geleceğe dönük önerilerini tartıştı. Devam ederken aynı zamanda üzerinde konuşulması gereken sorular, sorunlar olduğunun da altı çizildi. Birlikte yol aldıklarını ancak farklılıkların olduğunu belirten kadınlar, neye nasıl baktıklarını ve neyi hedeflediklerini tartışılması gerektiği önemle vurgulandı. Geleceğe dair tartışmalar yürüten kadınlar örgütlenmeye, kadına yönelik saldırılara karşı nasıl eylemlilikler olması gerektiğine, Kürt kadınlarının yaşadığı savaşa, feminizme, kadın hareketi olarak farklılıklarımıza, dünya kadın hareketini, kadınlara yönelik boyutlandırılan saldırıları, dünyadaki kadınların hareketlenmesinin ortak sebebi olup olmadığına dair tartışmalar yürütülmesi gerekildiği geleceğe dair hedefler arasına kondu. Kadınlar Birlikte Güçlü’nün eylem zemini olarak devam etmesi gerektiğini ifade eden kadınlar Türkiye çapında iletişim ağı oluşturacaklarını ve ağ tipi esnek bir örgütlenme olması gerektiğini tartıştı. Geniş katılımın nasıl olabileceği üzerine de tartışan kadınlar kurumsal temsiliyet düzeyindeki ve bireysel noktadaki katılım arasındaki eşitsizliğin en aza indirilmesi gerektiğini de tartıştı.

 

“Evet de çıksa HAYIR da çıksa mücadeleye devam!”

 

Türkiye Kadın Buluşması’nı da önlerine koyan kadınlar ilerleyen zamanlarda örgütlenmeyle birlikte tekrar tartışacaklarını dile getirdiler. Sık sık referandumunda gündem olduğu toplantıda kadınların yaşamı için referandum sonucunun çok önemli olduğu fakat evet de çıksa HAYIR da çıksa mücadelelerinin devam edeceklerini vurgulayan kadınlar referandumdan öncede referandumdan sonrada eylemleriyle HAYIR demeye devam edeceklerini belirttiler. Referanduma iki hafta kala eylemliliklerine devam edecek olan kadınlar referandumdan hemen sonraki günlerde de HAYIR’larıyla tüm Türkiye’de sokaklarda olacaklarını vurguladılar. Kadınlar son olarak önümüzdeki hafta içinde sonuç bildirgesini kamuoyuna açıklayacaklarını belirttiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu