Güncel

2015 yılının katliam ve şiddet çetelesini açıklıyoruz!

Erkek, devlet ve DAİŞ şiddetine karşı başkaldırıyoruz!

2015 yılının katliam ve şiddet çetelesini açıklıyoruz!

Kadına yönelik katliam ve şiddet sarmalının tüm hızıyla sürdüğü bir yılı daha geride bırakıyoruz. 2016’ya girerken yüzlerce kadının bedeni; erkek şiddeti sonucu aramızda değil. Ve yüzlerce kadın ise, gün gün artan sayı ile erkek şiddetini yaşayan mağdurlar olarak hayatlarını sürdürmeye çalışıyor.

Devletin kadın katillerine ceza indirimleri uygulayarak, mahkemelerde rıza tartışması açarak koruduğu erkek-devlet kimliğinin bu saldırganlığa dayanak olduğunu yine en iyi biz kadınlar biliyoruz.

Kürdistan’da devletin aylardır sürdürdüğü ablukanın, en çok kadın bedeni üzerinden yürütülmeye çalışıldığını, Selamet’in karnındaki bebekle ölümünden, Taybet’in bir hafta boyunca cansız bedeninin sokaktan alınamayışından, Ekin Wan’ın teşhir edilen çıplak bedeninden görüyoruz.

Kürdistan’da erkek devlet şiddeti kadın bedeni üzerinden nasıl zuhur ediyorsa, diğer bölgelerde de örneklerini sayamayacağımız nice kadın aynı vahşetle katlediliyor. Erkek devlet politik ve örgütlü kadınlara olan tahammülsüzlüğünü infazları ile ortaya koyuyor. Dilek Doğan’dan Dilan Kortak’a, Yeliz Erbay ve Şirin Öter’e erkek devlet şiddetinin sonu gelmiyor.

2015 yılı biz kadınlar için; yılın başlarında tecavüze uğrayıp yakılan Özgecan’ın, trans kadın Eylül Cansın’ın katledilmesiyle başlayıp devletin türlü yöntemlerle katlettiği kadınların; AKP hükümetinin açıktan destek verdiği DAİŞ aracılığıyla Amed, Suruç ve Ankara’da katlettiği kadınların yılı oldu.

Yeni Demokrat Kadın olarak, 2015 yılı içerisinde erkek devlet şiddetiyle katledilen kadınları anmak; önümüzdeki süreçte devlet şiddetine karşı mücadelemizi yükseltmek, Nevin ve Çilem’le bize umut olan öz savunmayı geliştirmek için yapacağımız çetele eylemine tüm kadınları çağırıyoruz!

Yer: Kadıköy Boğa Meydanı

Tarih: 30 Aralık 2015

Saat: 19.00

İstanbul Yeni Demokrat Kadın

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu