Güncel

20 Kasım anmalarının programları açıklanmaya başladı

Ankara

Pembe Hayat’ın 8. Kez Düzenlediği 20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği, bu yıl 8. sini düzenlediği “20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü” etkinlikleri 16, 17, 19, 20 ve 21 Kasım 2015 tarihlerinde Ankara’da gerçekleşeceği duyurdu.

Türkiye’nin ilk trans insan hakları derneği olan ve trans bireylerin yoğun ve sistematik şekilde maruz kaldığı önyargı, ayrımcılık, nefret söylemi, nefret suçları, polis şiddeti, kötü muamele ve işkence, toplumsal dışlanma gibi alanlarda 2006 yılından beri faaliyetlerini sürdürüyor Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği.

Dernek bu yıl 8. sini düzenlediği “20 Kasım Nefret Suçu Mağduru Transları Anma Günü” etkinlikleri ile transların yaşadıkları sorunlar üzerinde tartışmaya, çözüm önerileri sunmaya ve stratejiler oluşturmaya, trans insan hakları için mücadeleye devam edeceği açıkladı.

Pembe Hayat etkinliklere katılım çağrısı yaptı

8. Yılında “Nefret Suçu Mağduru Transları Anma” etkinlikleri kapsamında Kasım ayı boyunca 9 farklı şehirde etkinlikler gerçekleştirerek translara yönelik nefret suçları alanında farkındalık yaratmayı amaçlayan Pembe Hayat, bu yılki etkinliklerinin ana temasını “Erişim” olarak belirledi.

Transların temel insan hakları ve bu haklarla ilişkili hizmetlere ve katılım mekanizmalarına erişiminin ele alınmasının hedeflendiği etkinlik programlarında psiko-sosyal ve hukuk çalıştayları ile danışma kurulu toplantısı bulunacak.

İzmir

20 Kasım Cuma saat 18.00’da “Trans Geçiş Süreçleri” adıyla yapılacak panele Uzm. Dr. Banu Şarer Yürekli (Ege Üniversitesi Endokrinoloji Bilim Dalı)

Prof. Dr. Hayriye Elbi (Ege Üniversitesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı) Konuşmacı olarak katılacak. Panelin yeri, Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi 3. Kat’ta yapılacak.

21 Kasım Cumartesi saat 15.00’da “Families are Forever” filmin  Gösterimi olacak.

Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali Kapsamında yapılacak filmin ardından  Siyah Pembe Üçgen İzmir Derneği’nden Demet Yanardağ ve Erdem Gürsu ile söyleşi gerçekleştirillecek. Film adresi İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası 1456 Sok. No:15 Alsancak.

26 Kasım Perşembe saat 18.00’da LGBTİ Hak Haberciliği ve Haber Yazma Atölyesi yapılacak. Pembe Hayat LGBTT Derneği ve   Çiçek Tahaoğlu

(Bianet Kadın/LGBTİ Haberleri Editörü)  ortak yapılan bir etkinlik olacak. Etkinlik İzmir Ekonomi Üniversitesinde yapılacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu