Güncel

14 ilden “Benim bedenim benim kararım” diye haykırdık(Yenilendi)(Videolu haber)

kürtaj_galatasarayBu akşam(8 Haziran) kadın bedenine yönelik saldırıyı bir kez daha protesto ettik.

Kadınlar olarak; İstanbul, Adana, Mersin, Alsancak / İzmir, Sümerpark / Diyarbakır, Çanakkale, Sinop, Antalya, Eskişehir, Van, Ankara, Sakarya’da “Kürtaj Haktır, Karar Kadınların” şiarıyla saat 20.00’de bir araya geldik. İstanbul YDK olarak Galatasaray Lisesi önündeki yerimizi aldık ve bizimde gündemimiz olan kürtaj meselesine hep birlikte ses çıkardık.

Eylemde okunan basın metninde her kelimenin sonunda bir slogan atılıyordu. Aralarda kadınlardan “doğru söylüyor bizim bedenimizden size ne, evet kimsenin bizi denetlemesine izin vermeyeceğiz” gibi “çatlak” sesler ortaya çıkıyordu.

Eylem o kadar coşkuluydu ki, aralıksız atılan sloganlar ve her sloganda hiç düşürülmeyen seslerle doluydu. Yerlerde binlerce kadın oturmuş hep bir ağızdan “Devlet elini bedenimden çek”, “Kürtaj değil Uludere katliamdır”, “Gelsin baba, gelsin koca, gelsin devlet, gelsin cop, inadına isyan, inadına isyan, inadına özgürlük” vb. sloganlarını haykırdık. Emiğimizin, bedenimizin, kimliğimizin, bizlere ait olduğunu kimsenin söz söylemeye hakkının olmadığını vurguladık.

Siyasetin bedenimiz üzerinde yapılamayacağını, katliam gibi bir gerçekliğin kürtaj meselesiyle örtülemeyeceğini, gelecekte çocuk işçiler ve çocuk gelinler artması için doğum yapmayacağımızı bir kez daha vurguladık. Aynı anda birçok alanda tüm kadınlar olarak bir araya gelmek bizlerde çok farklı duygular yarattı. Eminiz egemenlerde de “çok farklı” duygular yaratmıştır.

Kürtaj hakkının engellenmeye çalışılması, bu hakkın yasalar içerisine alınması çalışmaları bizlere; kadın ölümlerinin artacağını ve kadınların dört duvar arsında erkek egemen zihniyete daha da hapsedilmeye çalışıldığını işaret ettiğini çok iyi kavratıyor.kürtaj-galatasaray

Yıllardır bizlere vurulmuş olan zincirleri kırmamamız için pervasızca saldıran egemenler bu kez de bedenimiz üzerinden bu kirli yüzlerini gösteriyor.

Ama bu sefer sert kayaya çarptıkları aşikar. Çünkü kürtaj meselesi tüm kadınların ortak meselesi. Örgütlü kesiminden tutun da örgütsüz kesimine kadar tüm kadınlar sokaklara çıkarak “Benim bedenim, benim kararım” diye haykırıyor.

Bu akşam gerçekleştirilen eylem de bu ortak meselenin ürünü. Birçok alanda eş zamanlı başlatılan eylemde kurulan canlı bağlantılarda kadınların hep bir ağızdan haykırdığı sloganlar, bir birlerini selamlamaları ve “Yaşasın kadın dayanışması” diye haykırması, bu sloganı duyan tüm kadınların gelip eyleme katılması, kürtaj meselesinin gerçekten kimseyi değil sadece kadınları ilgilendirdiğini bariz ortaya koyan bir durum.

Eylem akşam saat 23.00’e kadar devam etti. Sürekli sloganlar attık ve türküler söyledik.

Biz kadınların; göğün yarısının bize ait olduğunu, bizleri yok sayan, ucuz iş gücü gören, ataerkil toplumun devamcısı olarak sayan erkek egemen zihniyete karşı sokaklarda olacağını bir kez daha egemenlere hatırlattık. Tabi yerindeyse suratlarına 14 ilden bir tokat attık.

(İstanbul’dan bir YDK’lı)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu