Güncel

12’sinde gelin oldu, 14’ünde toprağa verildi

cocuk_gelin

12 yaşındayken görücü usulüyle evlendirilen, 13’ünde anne olan 14 yaşında silahla vurulmuş halde bulunan Kader Erten Siirt’in Pervari ilçesinde toprağa verildi. Erten’in ölümüyle ilgili soruşturma sürerken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da soruşturma başlattı.

Siirt’te evinde silahla vurulmuş olarak bulunan bir çocuk annesi 14 yaşındaki Kader Erten, Amed’de yapılan otopsinin ardından köyünde defnedildi. 2011 yılında Van’ın Çatak ilçesinde yaşarken ailelerin onayı ile Mehmet Atak ile 12 yaşında görücü usulüyle evlendirilen 27 Temmuz 2000 doğumlu Kader, 13 yaşında anne olmuştu. Erten, yaklaşık bir yıl sonra ikinci çocuğuna hamile kalmıştı. Erten’in ikinci çocuğu ise ölü doğmuştu. Erten önceki gün Pervari ilçesi Yapraktepe köyünde odasında silahla vurulmuş şekilde bulundu.

Diyarbakır Tıp Fakültesi’nde yapılan otopsinin ardından Yapraktepe köyünde defnedilen Erten’in ölümüyle ilgili Pervari Savcılığı’nın başlattığı soruşturma sürüyor.

Konuya ilişkin Siirt Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Hıfzullah Canpolat, Pervari ilçesinde 12 yaşında görücü usulüyle evlendirilen ve evinde ölü bulunan Kader Erten’le ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın talimatıyla inceleme başlatıldığını belirterek, “K.E.’nin küçük yaşta evlendirilmesi ve çocuk yaşta doğum yapmasıyla ilgili araştırma yapacağız” dedi.

2011 yılında Van’ın Çatak ilçesinde yaşarken ailelerin onayı ile Mehmet Atak ile görücü usulüyle evlendirilen 27 Temmuz 2000 doğumlu Kader, Siirt’in Pervari ilçesine bağlı Düğümcüler köyüne zorla gelin edildi. Resmi nikâhsız eşi Atak’ın ailesiyle yaşamaya başlayan Kader, 13 yaşında anne oldu. Yaklaşık bir yıl sonra ikinci çocuğuna hamile kalan Kader eşinin askere gitmesinden sonra bir yaşındaki çocuğu ve karnındaki 7 aylık bebeğiyle yaşama tutundu. Kader, doğumla dünyaya getirdiği ikinci çocuğunu kaybettikten sonra genç kadın odasında silahla vurulmuş şekilde bulundu.

Kaynak: ANF

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu